Prigimtinės Kanapės – kas tai ir dėl ko svarbu žinoti

Kanapė Yra Vaistažolė

Kas yra prigimtinės kanapės ir dėl ko tai yra labai svarbu?

Kanapių augintojai nelabai mėgsta prigimtinių, laukinių ar originalių kanapių. Jos auga lėčiau, jų derlius gali būti mažesnis ir jos nesukelia jokios priklausomybės kaip ir visi kiti nehibridizuoti ar kitaip nemodifikuoti augalai. Nors augintojams ir nelabai patinka jas puoselėti, šiuo metu tai yra pats svarbiausias reikalas pačiai kanapei. Auginant tokias kanapes, mes saugome jų genetinį fondą, kuris jau ir taip baigia išnykti. Čia yra pateikta informacija, kurią kiekvienas turi žinoti, norėdamas pažinti augalą kanapę.

Kas yra LANDRACE „prigimtinė / originalios genetikos“ kanapė ?

Kanapė tai vaistažolė

Parvati

Prigimtinės kanapių rūšys augo ir išsivystė per amžių amžius natūralioje gamtoje. Įvairiuose pasaulio kampeliuose ji augo. Per laiką, augdamos toje pačioje vietoje, kanapės vystėsi, tobulėjo ir vis labiau prisitaikė prie esamų sąlygų bei klimato. Taip jos patapo originalios tos vietos rūšys.

Kai kurios kanapės yra auginamos kaip vaistažolė, o kai kurios tiesiog pačios auga laukuose. Pavyzdžiui, vietinės KUSH kalnų regiono kanapės labai skiriasi nuo laukinių kanapių augančių Tailande. O tos kurios auga šiaurės ar centrinėje Afrikoje irgi labai skirsis nuo prieš tai minėtų.

Kodėl originalios prigimtinės „Landrace“ kanapės yra tokios svarbios ?

Kanapės rūšys

Kanapės rūšys

Landrace prigimtinės kanapės yra labai svarbios dėl jų genetikos. Kanapės, augdamos laukinėje gamtoje, prisitaiko prie esamų sąlygų. Augant, per laiką, pakinta lapų struktūra, spalva ir cheminė kompozicija. Kanapė RUDERALIS yra geras tos adaptacijos pavyzdys. Ruderalis tai ne rūšis, bet greičiau atšaka, kuri pati išsivystė. Tai nei Sativa nei Indica.

Kanapė Ruderalis yra vietinė šalto klimato atstovė. Kadangi Rusijos kalnuose vasaros yra labai trumpos, Ruderalis prisitaikė prie sąlygų ir žydėt pradėjo žymiai anksčiau.

Originaliai Indica ir Sativa kanapės rūšys pradeda žydėti tik tada, kai šviesos ciklas pradeda sutapti su kanapės genetikoje įrašytu žydėjimo ciklu. O Ruderalis pradeda žydėti tik pribrendus tam tikram amžiui,  yra žymiai mažesnis, o užauga ir subręsta labai greitai.

Kanapė - vaistažolė

Kanapė – vaistažolė

Heirloom (paveldo) sėklos yra panašios į Landrace (prigimtines) bet šiek tiek skiriasi. Paveldo kanapė yra ta, kuri buvo kultyvuojama agrokultūros. Tai yra kanapė, kuri buvo auginama žmonių tam, kad gauti kažkokią naudą.

Dažniausiai paveldo sėklos buvo gaunamos kryžminant kanapes arba hibridizacijos būdais. Tokios kanapės nėra per daug nuklydusios nuo prigimtinių, bet nėra tikrosios ir laikomos prigimtinių giminaičiais.

Visos Šiaurės ir pietų Amerikos kanapės yra paveldo. Yra manoma, kad jos buvo atgabentos iš Afrikos (Angola Roja) rūšies.

Havajų kanapė irgi yra paveldo. Havajuose kanapė nėra vietinė, bet ten augančios rūšys nėra hibridinės, o tiesiog prisitaikiusios prie sąlygų. Jų genetika nėra degradavusi.

Kanapių veislių kolekcionieriai jau nuo senų laikų keliauja į sunkiai pasiekiamas vietas rinkti prigimtinių kanapių sėklų. Komanda iš Green House Seeds nufilmavo savo išvyką ir sukūrė filmuką apie kanapių genetikos medžiojimą.

Sėklų ieškojimo misijos yra labai svarbios šiuo metu, norint išsaugoti grynus prigimtinius kanapių genus. Renkant sėklas iš prigimtinių kanapių, suteikia galimybę išsaugoti originalias kanapių gydomąsias sąvybes. Taip pat mes praplečiame genetinį banką.

Skirtingos kanapių rūšys yra atsparios atitinkamoms klimato sąlygoms. Dėl to turėti įvairių genų yra palanku norint auginti kanapes įvairiose sąlygose. Taip mes saugome tikrą genetiką ateities kartoms.

Sėklų keitimasis pasaulyje sukėlė problemų. Šių laikų sėklų kompanijos keičiasi moderniomis ir hibridizuotomis sėklomis su paveldo kanapių augintojais. O kai tarp vietinių prigimtinių augalų papuola hibridinė sėkla, ji griauna tos vietovės genetiką.

Tai reiškia, kad darosi vis sunkiau ir sunkiau gamtoje rasti tyrus, prigimtinius ar laukinių kanapių genus. Daug kanapių mylėtojų jau sunerimę ir kelia bangas informuodami, kad rizikuojame prarasti tyrą kanapės genetiką. Pavyzdžiui Thai (Tailando) kanapę jau visai praradome. Daug prigimtinių kanapių rūšių jau yra paskelbtos kaip nykstančios.

Sėklų keitimasis taip pat kenkia kanapių rūšių įvairovei. Kanapė besivystydama kurioje nors geografinėje vietoje prisitaikė prie jos ir save ištobulino. Jei mes į tokių kanapių tarpą įleidžiame modernų hibridą atsitinka taip, kad originalios laukinės kanapės cheminė kompozicija degraduoja. Ir vėl liekame su hibridine kultūrinta versija, kuri gali sukelti priklausomybę ir neaišku kaip ji reaguoja su žmogaus prigimtine genetika.

Taigi sėklų keitimasis gali pasirodyti labai šaunus dalykas, bet mums vertėtų atkreipti dėmesį į mūsų tokių veiksmų rezultatus.

Žinomos prigimtinių kanapių rūšys

Prigimtinė kanapė

Prigimtinė kanapė

Čia yra dalis prigimtinių kanapių, iš kurių buvo kuriamos visos hibridinės modernios kanapės:

 • Afghani
 • Thai
 • Nepalese
 • Red Congolese
 • Hindu Kush
 • Durban Poison
 • Sinai
 • Parvati
 • Lebanese
 • Mazar
 • Kerala
 • Syria

Kaip bebūtų, prigimtinės ir paveldo kanapių sėklos turi būti saugomos. Jungtinėse Amerikos Valstijose prigimtinės ir laukinės kanapės yra naikinamos ir vietoj jų platinamos hibridizuotos versijos. Tokia aštri ir stipri politinė kova prieš šį augalą jau baigia visai jį sunaikinti.

Dabar yra mūsų atsakomybė saugoti, prižiūrėti, puoselėti ir išsaugoti natūralią, laukinę, prigimtinę kanapę.

Lietuvoje pasėti laukinių ar prigimtinių kanapių genai su laiku prisitaiko prie vietos sąlygų.

Gamtoje priklausomybę sukelia bet kuris augalas, kurio genetika yra pažeista. Hibridinė bulvė irgi sukelia priklausomybę kaip ir cukrus. Prigimtinė kanapė nesukelia priklausomybės. Ji yra vaistažolė kaip ir kiaulpienė. Ji negali būti draudžiama ar kontroliuojama valstybės. Kanapė yra augalas – vaistažolė kaip ir kitos vaistažolės. Dėl to, bet koks persekiojimas už kanapę yra laikomas nusikaltimu.

Kanapė priklauso žemei ir jos gyventojams.

Atsakyti